ولادت امام زمان علیه السلام چگونه اثبات می شود

ولادت امام زمان علیه السلام از منظر شیعیان آن حضرت امری مسلم به شمار می آید. شهادت شاهدانی چون حضرت حکیمه خاتون دختر امام جواد علیه السلام گواه این ادعاست. از آن جا که ولادت امام دوازدهم علیه السلام به صورت پنهانی انجام گرفت، بیم آن بود که شیعیان در شناخت آخرین حجّت پروردگار به اشتباه و گمراهی گرفتار آیند.

امام عسکری علیه السلام وظیفه داشت تا فرزند خود را به گروهی از بزرگان شیعه و افراد مورد اعتماد معرفی کند تا آنان نیز خبر ولادت او را به دیگر پیروان اهل بیت علیهم السلام برسانند و بدین ترتیب ضمن معرفی آن بزرگوار،تهدیدی نیز متوجه وجود آن آخرین سفیر حق نگردد.

روایت احمد بن اسحاق

احمد بن اسحاق که از بزرگان شیعه و پیروان ویژه امام یازدهم علیه السلام است می گوید:

خدمت امام عسکری علیه السلام شرفیاب شدم و می خواستم در مورد امام پس از او سوال کنم؛ولی پیش از آن که سخنی بگویم فرمود:

ای احمد!همانا خدای متعال از آن زمان که آدم را آفرید،زمین را از حجّت خود خالی نگذاشته است و تا قیامت نیز چنین نخواهد کرد! به واسطه حجّت خدا،بلا از اهل زمین برداشته می شود و(به برکت وجود او)باران باریده و بهره های زمینی بیرون می آید.

عرض کردم:ای پسر رسول خدا!امام و جانشین پس از شما کیست؟!آن حضرت با شتاب به درون خانه رفت و بازگشت در حالی که پسری سه ساله (امام زمان عج) که رویش همانند ماه تمام می درخشید بر دوش خویش داشت و فرمود:

ای احمد بن اسحاق!اگر نزد خدای متعال و حجّت های او گرامی نبودی،این پسرم را به تو نشان نمی دادم! همانا او هم نام و هم کنیه رسول خداست. و کسی است که زمین را از عدل و داد پر می کند، همان گونه که از ظلم و ستم پر شده باشد. گفتم: سرور من! آیا نشانه ای هست که قلبم به آن آرام گردد؟!

(در این هنگام)آن کودک (امام زمان عج) ،لب به سخن گشود و به زبان عربی روان گفت:

من بقیة ا…در زمین هستم که از دشمنان خدا انتقام خواهم گرفت….

احمد بن اسحاق گوید:

پس(از شنیدن این سخنان)با شادمانی از خانه امام علیه السلام بیرون شدم….

روایت محمد بن عثمان

همچنین محمد بن عثمان (دومین نائب خاص امام مهدی عج)و چند تن دیگر از بزرگان شیعه نقل می کنند:

چهل نفر از شیعیان نزد امام یازدهم(ع) گرد آمدیم.آن حضرت،فرزندش را به ما نشان داد و فرمود:

پس از من،این امام شما و جانشین من است.

از او فرمان برید و بعد از من در دین خود پراکنده نشوید که هلاک خواهید شد…..))

عقیقه امام زمان

گفتنی است که یکی از برنامه های دینی و سنت های سفارش شده،عقیقه کردن و ولیمه دادن برای نوزاد است. و آن کشتن گوسفند و طعام دادن به گروهی از مردم است که برای سلامتی و طول عمر فرزند تأثیر فراوان دارد.

امام حسن عسکری علیه السلام بارها  برای فرزندش عقیقه کرد. تا ضمن عمل به این سنّت نیکوی پیامبر(ص)گروه های بسیاری از شیعیان را از ولادت امام دوازدهم علیه السلام آگاه سازد.

منابع

کتاب دفتر دوم آفتاب مهر،ص123،122و124. این کتاب زیر نظر مرکز تخصصی مهدویت قم( برخی از  نویسندگان این کتاب آقایان محمد امین بالادستیان ،محمد مهدی حائری پور و سید مجتبی معنوی) و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج)قم به چاپ رسیده است. برای کامل تر خواندن این موضوع به همین کتاب مراجعه کنید-کمال الدین ج2،باب 38،ح1،ص38

مشاهده مطالب بیشتر درباره زندگی امام زمان

یک نظر برای "ولادت امام زمان علیه السلام چگونه اثبات می شود" ارسال شده.
  1. Avatar امید رحیمی منجزی گفت:

    اللهم عجل لولیک الفرج

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *